Szlovénia dús erdőiről, vizeiről, és barlangjairól híres. hiszen ki ne hallott volna a Postojna vagy a Skocjan barlangokról. Meglepő, de mégsem nem ez a két földalatti monstrum a legszebb barlangnak tartott képződmények, hanem a víz tevékenységével létrejött Krizna barlang (Križna jama).

A Skocjan barlangrendszertől nem messze, a szlovén karsztvilágban jött létre ez a földalatti csoda, ami a világ leghosszabb tavas barlangja. A víz a mészkőbe vájta be magát, és káprázatos képződményeket, cseppkőoszlopokat alakított ki. Sőt, 50 különböző, káprázatosan szép, zöld tavat rejt magában a barlang. A szlovéniai utazásnak akár a csúcspontja is lehet a Krizna-barlang, és nemcsak azok számára, akik egyébként is kedvelik a föld alatti világot.

Nonplus ultra, hogy a barlangot kizárólag hajózva lehet megtekinteni.

Jelentkezz be, hogy reklámok nélkül olvashasd a cikket és hozzáférj egyéb jövőbeli funkciókhoz is.

A Krizna-barlang Szlovénia egyik leghosszabb barlangja, több kilométeres feltárt járataival. A pontos hossz a feltárási és feltérképezési erőfeszítések előrehaladtával változhat, ám mélysége jelenleg kb 200 méter. Átjárók, kamrák, alagutak és galériák összetett hálózatát tartalmazza. Néhány ilyen kamra meglehetősen tágas, míg mások keskenyebbek és kanyargósabbak. Termeiben cseppköveket, sztalagmitokat, folyóköveket és még sok mást láthatunk.

Gyors áttekintés

Krizna barlang Részletek
Ország Szlovénia
Szlovén név Križna jama
Lokáció Szlovén karsztvidék
Távolság Budapesttől 5 óra / 520 km
Cím Bloška Polica 7, 1384 Grahovo, Slovenia
Nyitvatartás 15:00, a többi egyeztetés alapján
Árak 10 - 280 euró
Akadálymentes? Nem
Kutyabarát? Nem
Honlap Honlap

Képek

A mesés 50 tóból álló Krizna barlang
Krizna barlang, Szlovénia

Térkép - Hol van a Krizna barlang?

Cím, térkép, távolság, bejárat, parkolás, megközelítés: Krizna Szlovénia karsztvidékén fekszik, az ország déli részén. Akik a szlovén tengerpartra igyekeznek, nekik útba esik a vidék. Budapesttől 5 óra az út megállók nélkül, Ljubljanától kb. 1 óra az út. A barlang a felette lévő dombról, Krizna Goráról kapta a nevét, melyet pedig a rajta található középkori Szent Kereszt templomról neveztek el.

  • Cím: Bloška Polica 7, 1384 Grahovo, Slovenia
  • Budapest távolság: 5 óra / 520 km
  • Ljubljana távoslág: 1 óra / 60 km
Krizna barlang térkép - Budapest távolság
Krizna barlang térkép - Budapest távolság 

Vezetés a barlangban

A Krizna-barlangrendszernek eddig kb. 10 km-es szakaszát sikerült feltárni, de teljes hossza és minden része egyelőre még nem lett feltérképezve. Összesen 4 részre lett felosztva a már felfedezett részek: az Első tó, a Medve csatorna, a Kálvária, és a Kristály hegy.

A barlang részei Túra típusa Időtartam Ár Indul csoportos vezetés?
Első tó Csónak túra, vezetett 1 óra 12 euro Igen
Kálvária Csónak túra, vezetett 3 - 4 óra 50 - 80 euro Csak előzetes foglalás útján
Kristály hegy Csónak túra, vezetett 6 - 7 óra 280 euro Csak előzetes foglalás útján
Medve csatorna Csónak túra, vezetett 1 - 2 óra 15 euro Csak előzetes foglalás útján
💡
Tipp: A barlangban viseljünk hosszú nadrágot, felsőt és meleg zoknit. Válasszunk réteges öltözetet. A barlangba lépve mindenki kap gumicsizmát és egy elemlámpát. 

Térkép

Látogatók már régóta járnak a barlangba, de a szlovén Karszt- és Barlangkutató Egyesület csak a 20. század második felében dolgozott ki róla pontosabb térképet. Ekkoriban tárták fel néhány új szakaszát is. A szlovén szakemberek szerint igen különös, hogy egy ilyen hosszú föld alatti rendszernek csak egyetlen bejárata van. Ezért úgy gondolják, hogy a barlang a mennyezet beomlásával keletkezett.

Krizna barlang térkép
Krizna barlang térkép
Szereted a föld alatti világot? Olvass tovább: Barlangok Szlovéniában

Látogatás

Nyitvatartás

A már korábban leírt, négy részét lehet bejárni, amiből kizárólag a legrövidebb, az egy órás Első tóhoz indul rendszeresen csoport. A maradék három helyszínhez előzetesen időpontot kell egyeztetni a barlanggal és foglalni. Az Első tó megtekintése egy kb. 20 fős motoros rafttal történik, amit szakember irányít.

A főszezonban minden nap 15 órakor indulnak a csoportok, és hétvégén még délelőtt 11 órakor is. Nem kell előre foglalnunk semmit. A téli szezonban csak hétvégén van nyitva a barlang, és csak 15 órakor indul a csoportos hajó túra. Foglalni ilyenkor sem kell.

  • Főszezon: Április - Október
  • Csoport hétköznap: 15:00
  • Csoport hétvégén: 11:00, 15:00
  • Téli szezon: November - Március  
  • Csoport hétköznap: -
  • Csoport hétvégén: 15:00
💡
Ha nagyobb csoporttal érkezünk, mindenképpen vegyük fel a kapcsolatot a barlanggal, és kérjünk időpontot. A csónakokban összesen 60 fő fér el. 

Foglalható vezetések

Ha szeretnénk többet felfedezni a barlangból, akkor válasszuk a hosszabb vezetést, amihez vegyük fel a kapcsolatot a barlanggal. Az alternatív programok az év minden napján elérhetőek kérésre, és érdemes legalább 2 héttel előre érdeklődni. Ezek kisebb hajókkal indulnak, tehát még az is lehet, hogy csak mi leszünk a vezetővel.

Árak

Fontos kiemelnünk, hogy nem tudunk kártyával fizetni a barlangban, csak készpénzzel! A túrára 3 éves kortól jöhetnek gyerekek. A megadott magasabb árak a főszezonra vonatkoznak. A belépő tartalmazza az elem lámpa és a gumicsizma bérlését, valamint egy alapvető balesetbiztosítást a túra idejére.

  • Első tó, csoportos túra ára: 10  - 12 euro
  • Első tó, csoportos túra ára gyerekeknek: 7  - 8 euro
  • Kálvária, egyéni túra ára: 40  - 80 euro között
  • Kristály hegy, egyéni túra ára: 280 euro / 4 fő - ha kevesebben vagyunk, akkor is ki kell fizetni a teljes összeget
  • Medve csatorna, egyéni túra ára: 15  - 18 euro között

(Az árak változását nem minden esetben tudjuk nyomonkövetni, ezért azok időközben változhatnak!)

Bővebben a barlangról

Különlegességei a mésztufa gátakkal elválasztott zöld színű tavak, melyekből összesen ötvenet számoltak fedezte fel eddig. A Krizna kristálytiszta vize egy közeli fennsíkról zúdul le, majd a szintén híres Cerknica mezőin bukkan felszínre, mint a Steberscica folyó. Az Első-tó előtt lévő mésztufa akadályokat a kutatóknak csak 1926-ban sikerült leküzdeniük. Ezután tárulhatott fel előttük a Krizna-barlang legszebb része, ami sok vízzel teli kis medencéje miatt csak csónakkal közelíthető meg.

A barlang legtöbbet fotózott része a Kálvária, ahol sztalagmitok, cseppkövek és oszlopok láthatók. Itt a barlang két részre oszlik.

A Színes alagútba csak csónakkal lehet bemenni, itt találjuk az óriási Mátyás király oszlopot, ami szintén vízben áll. Ugyanezen a szakaszon, a nagyobb csarnokban karcsú, magas cseppkövek állnak. A barlang látogatható része eddig tart.

A földalatti termek között nem lehet kihagyni a tavakat, melyek között van olyan, amelyiknek mélysége eléri a 6 métert is. Elsőre úgy tűnik, mintha a cseppkövek egyenesen a vízből nőnének ki, de ez természetesen csak a látszat. A cseppkőképződmények már réges-rég megvoltak, mikor a kis medencék felteltek vízzel. Ahogyan kiemelkednek a vízből, azonban kétségkívül lélegzetelállító látvány.

Élővilág

  • A 19. században sok helyen felfedezték benne a barlangi medve maradványait, amiket a látogatók ma meg is nézhetnek. Élővilág tekintetében a Krizna a világ 4. leggazdagabb barlangja.
  • Bár az élethez itt nagyon kevés feltétel adott, hiszen a járatokban állandó a sötétség, 100%-os a páratartalom, a levegő és a víz hőmérséklete 8 fok körüli, mégis több mint 44 állatfaj él itt. Ezek többnyire apró, szabad szemmel alig felfedezhető élőlények, elsősorban rákfélék, pókok, rovarok, földigiliszták, kisebb kígyók.
  • A föld alatti világ változatos állatfajoknak az otthona, hiszen egy átlagos barlangban csupán 3-4 különböző faj található meg. A kirándulók olyan apró denevéreket is láthatnak, melyeknek szárnyfesztávolságuk kisebb, mint 10 cm.
💡
A Krizna-barlang barlangkutatók és tudósok folyamatos feltárásának tárgya. Folyamatosan új járatokat és kamrákat fedeznek fel, amelyek hozzájárulnak a barlang geológiai és biológiai jellemzőinek megértéséhez.

Lezárás

A Krizna-barlang gondozását a Krizna-barlang Baráti Egyesület látja el, mely a környékbeli lakosokból szerveződött 1997-ben. Szlovénia egyik legértékesebb természeti képződménye ez, melyben valójában minden egyes turista látogatása kárt okoz. Az Egyesület ezért azt szeretné, hogy a Skocjan-barlanghoz hasonlóan a Krizna is felkerüljön az UNESCO világörökségi listájára, és ezzel még fokozottabb védelem alá kerüljön. Így szeretnék megőrizni a barlang egyedülálló ökoszisztémáját.

Aki felkeresi ezt a földalatti világot, a zöld színű tavakat, a különböző színű és formájú cseppköveket, a hatalmas csarnokokat, sosem feledi majd. A Krizna-barlang a természet sok évezred alatt létrehozott alkotása, melynek felbecsülhetetlen értékét nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Jó utat és jó pihenést kívánunk! Trekhunt csapat ❤️

➡️ Facebook link ?