A szlovén nemzet bölcsőjeként tartják nagy tiszteletben a Koroska régiót. Az 1920-as népszavazás után Ausztriához csatlakozott, ennek következtében mára három völgyet – a Mislinja, a Dráva és a Meza-völgyet -, valamint három hegyvonulatot – a Savinja-Alpokat, a Karavanke- és a Pohorje-hegységet – is magában foglal.

Akik a természet szépségeiben gyönyörködni utaznak Szlovéniába, azoknak idilli úti célként kínálja magát a Koroska régió. Rengeteg túraútvonal szeli át a hegyvidéki, erdővel borított tájakat, a Dráván a vadvízi evezés a legkedveltebb kikapcsolódási lehetőség, telente pedig síelni érdemes ide eljönni.

Slovenj Gradec, Ravne na Koroskem és Drávafok agglomerációja alkotják a Koroska régió központját. Hátországának legnagyobb települései szétszórtan fekszenek, ez a vidék Szlovénia legmagasabban fekvő gazdaságainak otthona is.

Jelentkezz be, hogy reklámok nélkül olvashasd a cikket és hozzáférj egyéb jövőbeli funkciókhoz is.

A régió gazdasági, közigazgatási és kulturális központja Slovenj Gradec. Gazdag történelmi múltjának megmaradt nyomait a Regionális Múzeumban nézhetjük meg. A város történelmi hangulatú, a nemzetközi kapcsolatok terén szerepe kimagasló, amit a béke üzenetét közvetítő városoknak járó díjjal is elismertek.

Ravne na Koroskem az Urslja-hegy alatt, a Meza-folyó alsó folyásánál jött létre. A II. világháború végéig neve Gustanj volt, történelmét sok évszázadon keresztül a vas és az acél határozta meg.

Legfontosabb nevezetessége a Forma Viva összefoglaló nevet viselő szabadtéri szoborgyűjtemény, mely a város tradícióihoz híven acélból készült műalkotásokból áll.

A Koroska régióban élők mindig is szorosan kötődtek a Drávához. Ma már ugyan nem tutajokon közlekednek az itteniek, de sok város fejlődésében nélkülözhetetlen szerepe volt a folyónak. Szlovénia egyik legősibb települése Drávafok, melyet a szlovén nemzet 19. századi ébredéséig Unterdrauburgnak neveztek.

A két világháború között Drávafokot az erős iparosodás jellemezte és eszerint alakult fejlődése a kommunizmus időszakában is. Látnivalója a Szent János templom, aminek létezését már egy 14. századi forrás is említi. A 16. és a 17. században is újjáépítették, ekkor kapta mai barokk külsejét.

A Peca és a Raduha hegyek érintetlen tájait és sűrű erdeit túrautak komplett hálózatán keresztül járhatjuk be. A Peca Szlovénia legszebb hegyei közé tartozik, csúcsára 4 órás túrával juthatunk fel.

Környékén azonban vannak alacsonyabb csúcsok is, az 1020 m-en fekvő Platnál pedig a kirándulók egy történelmi látnivalóval is találkoznak, mégpedig egy 15. századi kis kápolnával, belsejében szép barokk díszítéssel.

Legelőkön és gazdaságokon át vezet az út a Raduha csúcsára, 2062 m magasságba. Érdemes a kirándulást több pihenővel is megszakítani, közben megkóstolni a hagyományos ételeket, majd energiával feltöltve eljutni a gyönyörű panorámát tartogató csúcshoz.

Koroska régiót átszeli a Szlovén Hegyi Út, mely dombokon, völgyeken, hegyeken halad keresztül. Ez éppen olyan szép tavasszal, mint ősszel. Hegyi kerékpározáshoz is ideális a vidék, a kijelölt útvonalak pedig nemcsak a legszebb részeket érintik, de biztonságosak is.

Itt alakították ki Szlovénia első mountain bike parkját 1995-ben, Crna na Koroskemben. Ez a falu 7 völgy találkozásánál épült ki, hágói nagyon jó adottságokkal bírnak a terepkerékpározáshoz.

A vidék fel is van készülve a turistákra, minőségi szolgáltatásokat kínálnak, kerékpárbérléssel, szaunázással, transzfer járatok biztosításával teszik még kényelmesebbé az itt tartózkodást.

Pohorje jelképei a sötét erdők és a síeléshez ideális lejtők. A Pohorje-hegyvonulat legmagasabb pontján található Kope, a régió legjelentősebb síközpontja. Néhány lejtőjén már november közepétől indul a síszezon, ami tavaszig kitart. Leghosszabb pályája 1400 m hosszú, kezdők és profik számára is ideális.

A vidék az elmúlt évszázadokban bányászati központként működött. Ezekre az időkre emlékeztet a Mezica turisták által is látogatható bányája, melyet múzeummá alakítottak át. Fantasztikus lehetőséget ad arra, hogy a Peca-hegy alatt kivájt, elhagyott járatokat megnézhessük.

A Dráva-völgyében a régen tutajokon fát szállító helyiek nyomdokaiba lépve a turisták is vízre szállhatnak. Javnikából és Gortinából indítják a rafting túrákat, melyek Szlovénia turisztikai kínálatában toplistás helyet foglalnak el. A vadvízi evezésnek Szlovéniában már egyértelműen a Koroska régió vált a központjává.