Ki ne hallott volna már Szlovénia mesés vidékeiről? Hiszen elég csak a Bledi tóra, vagy Vintgar szurdokra gondolni. Amellett, hogy a szomszédos ország természeti kincsekben gazdag, tájai hihetetlenül változatosak. Erre remek példa Európa legnagyobb barlangrendszere a Skocjan barlangvilág, és a most bemutatásra kerülő egyedi Postojna barlang is.

Postojna a világ egyik legnépszerűbb és legnagyobb nyilvánosan látogatható barlangja. A barlangrendszer teljes belső űrtartalma 1.7 millió köbméter. A belső méreteit szemlélteti az is, hogy a Koncert Terem (Concert Hall) akár 10.000 ember befogadására is képes.

Jelentkezz be, hogy reklámok nélkül olvashasd a cikket és hozzáférj egyéb jövőbeli funkciókhoz is.

A barlang mellett találod közvetlenül a Predjama kastélyt, amiről külön cikket írtunk. A kastélyt és a barlangot akár egy jeggyel meg tudod látogani, így a környéken járva, érdemes kombinálnod a két látnivalót.

Képek

Postojna még a Top 70 legszebb látnivaló Szlovéniában c listára is felkerült

Térkép - Hol van a Postojna barlang?

A barlangot a szlovén tengerparthoz közel találod, így ez az egyik legtávolabb eső látnivaló Szlovéniában. De azért ne aggódj, a menetidő 5- 6 óra körül van Budapesttől. Postojna alig 30 percre van a Skocjan barlangtól is, és nagyjából 1 órára a szlovén tengerparttól. Sokan összekötik a kellemest a hasznossal, és jövet - menet beugranak megnézni a barlangokat.

  • Cím: Jamska cesta 30, 6230 Postojna, Slovenia
  • Távolság Budapesttől: 520 km / 5 óra
  • Távolság a Predjama vártól: 9 km / 10 perc
  • Távolság a Skocjan barlangtól:  31 km /  30 perc
  • Távolság Bled-től: 102 km /  1 óra
  • Távolság Ljubljana-tól: 57 km /  45 perc
Postojna - Budapest távolság
Postojna - Budapest távolság 
Postojna - Skocjan távolság
Postojna - Skocjan távolság 

A szlovén autópályáról és autópálya matricáról írt kisokost itt találod.

Bővebben a barlangról

A barlang a Pivka folyó több millió éves munkájának eredménye. A föld alatt található 4 nagy kamra földalatti folyóval van összekapcsolva és így jön létre a barlangrendszer teljes 24.12 kilométeres hosszúsága.

Ahogyan a különböző ásványi anyagokat tartalmazó vízcseppek a földre hullanak, azokból fokozatosan kiválnak az ásványok, és így keletkeznek a sztalagmitok, vagy másnéven állócseppkövek. A cseppkövek amiket a Postojna barlangban fogsz látni akár 500.000 évesek is lehetnek.

?
A Postojna barlang legjelentősebb látványossága a Brilliáns (Brilliant), amely egy 5 méter magas, hófehér állócseppkő a barlang közepén. 

A lélegzetelállító cseppkövek mellett találhatsz még itt muránói üvegcsillárokat és mini-sárkányokat is. A barlangra sokan külön földalatti világként hivatkoznak, amely a barlangászok Mekkájaként is ismert.

Az elmúlt 200 évben a barlangot több mint 39 millió látogató tekintette meg a világ minden tájáról.

Az utóbbi években a látogatók száma folyamatosan növekszik és jelenleg ez megközelítőleg 5-600.000 embert jelent éves szinten. A nagyszámú turista kiszolgálását az 1967-ben épített vasútvonal dupla sínpáron biztosítja és így egy nap alatt akár 14.000 látogató is betekintést nyerhet ebbe a varázslatos világba.

A barlang legmélyebb pontja a Szép barlangokból közelíthető meg és ez 20 méterrel a bejárat és 100 méterrel a földfelszín alatt helyezkedik el. Innen lehet egyébként megtekinteni a barlang szimbólumának számító Brilliánst is. Mivel ez a leghíresebb pontja a barlangnak számíts rá, hogy itt nagy tumultus lesz és ha fényképezni akarsz, azért meg kell küzdened!

Szereted a földalatti világot? Olvass tovább: Szlovénia barlangjai

A barlang felfedezése

A helyszínről a karsztjelenséget tanulmányozó Johann Weikhard von Valvasor számolt be először a 17. században, azonban a belső falakon 1213-ban készült falfestményeket is találtak.

1818-ban a helyszínt az Osztrák-Magyar Monarchia első uralkodójának, Ferenc József idelátogatására készítették fel. Ekkor a helyi Luka Čeč új részeket fedezett fel a barlangban.

Čeč és társai az uralkodó érkezése előtti napokban nagy lendülettel tevékenykedtek a barlangban található Nagyterem feldíszítésén, amikor is Čeč hirtelen eltűnt. Huzamosabb idő elteltével sem jött vissza a mesterember és társai már a legrosszabbra gyanakodtak, amikor egyszer csak újra megjelent Čeč és kipirult arccal, örömmel adta társai tudtára, hogy megtalálta az új paradicsomi világot. Így fedezték fel a Postojna barlang ma is bejárható további részeit. ??

Az 1850-es években az ausztriai-cseh származású Adolf Schmidl átfogó tanulmányt készített a Postojna barlangról és a Pivka völgyről. Munkássága a barlangászat bibliájának számít.

A barlang igazi kuriózum a barlangászok között

Vezetett túrák

A barlangot vasúttal és gyalog lehet bejárni. Erre a túrára 1,5 órát kell szánnod. A barlangban vezetett túrákon lehet részt venni, amelyeket szlovén, olasz, angol és német nyelveken tartanak, de a barlangról szóló hanganyagot akár 17 nyelven is meghallgathatod.

  • Időtartam: 1,5 óra
  • Túra: csak vezetővel csoportban
  • Túrák indulása: általában óránként
  • Nyelvek: szlovén, olasz, angol és német (audio guide 17 nyelven)

A barlang bizonyos szakaszát kis vasúton lehet bejárni. A vasút a Tánctermen (Dancehall) vezet át ahol útközben muránói üvegből készült csillárokat is megtekinthetsz.

A vonat túra a a barlang belsejében 24 km-en keresztül vezet és maguk a szlovének is a legjobb hazai programnak tartják. A szelfi botokat nem érdemes bevinned, mert néhol olyan alacsony a belmagasság, hogy bármennyire is figyelnél oda, a kamerádat vagy telefonodat tuti összetöröd.

Miközben száguld veled a vasút barlangban érdemes odafigyelni arra is, hogy fejedet ne verd be, mert a szerelvény nagyon közel megy a falhoz, illetve ne felejtsd el azt sem, hogy barlangba indultál, tehát néhány csepp biztosan rád fog majd hullani a falakról. Ilyen esetekre érdemes egyébként egy vízhatlan esőkabátot is magaddal vinned.

A barlang belső vasútjárata 1872-ben indult el, mint a világ első földalatti barlangjában található vasútvonal. Ez jelenleg 3.7 km hosszan halad át az álló és függő cseppkövekkel tűzdelt úton. Azt mondják a tündérmesékben a hősök sem járnak érdekesebb vidékeken!

A barlang bejáratától induló vonat ugyan szűk járatokon száguld keresztül, de ennek ellenére a barlangnak vannak olyan részei, amelyekben akár egy jól megtermett katedrálist is fel lehetne húzni. Ezt talán a “felhőkarcoló”-nak keresztelt legmagasabb oszlop (16 méteres) szemlélteti a legjobban.

A barlang az idők folyamán átalakult, volt, hogy sziklák dőltek az útba. A vonat egy 4.5 méter átmérőjű sziklatömb alatt suhan át majd veled. Az útközben látható mészkőrétegek nem kevesebb, mint 90 millió évesek!

A vonatból egy idő után ki kell szállni és egy viszonylag egyenletes járdán lehet gyalogosan továbbhaladni. A kialakítás során figyeltek rá, hogy a barlang bárki számára bejárható legyen, így mind a fiatalok, mind az idősek nyugodt szívvel nekiindulhatnak a Postojna barlang felderítésének. A belső járdák olyannyira szélesek, hogy akár még egy autó is elférne rajtuk. Ez nem véletlen, hiszen minden évben több száz ezer turista látogatja meg a helyszínt és a tervezők a túrautak áteresztőképességét akarták ezzel növelni.

Érdekes még az is, hogy a barlangban kacskaringózó utat lépcsők nem szakítják meg. A szintkülönbségeket az utak lejtésének megváltozatatásával küszöbölték ki a szlovén tervezők.

A barlang felfedezését szolgáló gyalogtúra elejét és végét is vonatozás kíséri. Maga a gyaloglás része kb. 1 órát vesz igénybe. A sétából több módon is profitálhatsz. Az első és legfontosabb, hogy mozogsz. A második, hogy láthatod az európai mondákban oly gyakran megjelenő sárkány alapjául szolgáló élő barlangi vakgőtét. Továbbá a Fehér Teremben (White Hall), a Spagetti Teremben (Spaghetti Hall) és a Vörös Teremben (Red Hall) ragacsos vattacukornak kinéző cseppkő oszlopok látványában is gyönyörködhetsz.

A gyalogtúra az orosz hídon keresztül vezet és innen lehet átjutni a Szép barlangokhoz. A barlangban a hidat orosz hadifoglyokkal építették az első világháború idején és innen kapta a nevét.

Érdekességek a barlangról

A barlangba meglehetősen kevés fény jut be kívülről, ahogyan azt egy jólnevelt barlangtól elvárjuk. A sziklák között élő állatok számára tehát szemre nincs szükség. A barlangi vakgőte (Proteus anguinus) a nevében hordozza ezt a jellegzetességet.

A barlangi vakgőte a Postojna Vivarium részén

Ez az állat ugyan klasszikus értelemben véve nem látja a világot, de meglehetősen hosszan, akár 100 évig is élvezi életét ennek ellenére. A vakgőte akár 12 évig is képes tápanyag nélkül élni. A Postojna barlang tehát kiváló terep számára.

2016. január 30-án az egyik nőstény vakgőte 50 tojás lerakásába kezdett és ez a különös esemény nagy port kavart a szlovén médiában. Egy néhány hónappal a tojások lerakása után 22 bébi-vakgőte kelt ki belőlük.

Érdekes egyébként továbbá az is, hogy vakgőték mellett a denevérek is előszeretettel használják otthonuknak a barlang bizonyos részeit.

Azokra a hónapokra, amikor a denevérek téli álmot alszanak a barlang ezen részeit lezárják és a látogatók csak a nyári hónapokban tudják megtekinteni a denevéreket. Egy nemrégiben végzett kutatás alapján fény derült arra is, hogy a barlangot 14 denevérfaj népesíti be. Ezek közül a legritkább az a patkósdenevér, amely tömege megközelítőleg egy papírlap tömegével egyenlő.

Lehet fényképeket készíteni a barlangban?

A barlangban egy jó ideig tilos volt fényképeket készíteni, azonban mára a szabályokat megváltoztatták, és ugyan szigorúan vaku nélkül, de felvételeket lehet készíteni.

A túra vezetője erre folyamatosan figyelmeztetni fog téged, és bármennyire is csábító lenne megvilágítás mellett cseppköveket fényképezni, sajnos ez nem engedélyezett.

A Postojna barlangban télen nyáron 10 fok körüli a hőmérséklet

Időjárás

A barlang belső hőmérséklete évszaktól és külső időjárástól függetlenül 10 fok körül mozog ezért érdemes meleg ruhában érkezni.

A meleg ruha természetesen jó ha nem egy rétegből áll, mert a barlangot bejáró séta nem rövid. Ennek következtében sokan megizzadnak és jó ha a legfelső réteget ilyen esetekben le tudod kapni magadról.

Nyitvatartás

A Postojna barlang hivatalosan minden nap nyitva van, és ez alól a szlovén nemzeti ünnepek sem kivételek. A vezetett túrák indulási ideje havonta egyedi, ezért érdemes oda figyelned, nehogy olyankor menj, amikor nincs túra.

Postojna barlang csoportos túrák időpontjai
Postojna barlang csoportos túrák időpontjai | Postojna barlang

10, 12 és 15 órakor szinte mindig indul csoport, kivétel ezalól a június és az október. Az óránként induló csoportos túrák töbnyire reggel 9-től indulnak este 6-ig tartanak.

Belépők és árak

A barlnagba több féle jegyet tudsz vásárolni. A "sima barlangi" túrán felül meg tudod nézni a Vivarium-ot is, ahol a barlangi vakgőték élnek, illetve a kiállításra is.

  • Felnőtt jegy - csak a barlang: 25,80 euro
  • Felnőtt jegy + Vivarium, Kiállítás: 37,28 euro

Diákoknak és gyerkeknek adnak kedvezményt. A barlnagi túra diákoknak csupán 21 euro, gyerekeknek pedigg 15,50 euro. 5 éves kor alatt csupán 1 euro belépőt kell fizetni.

A jegyeket természetesen meg lehet váltani a bejáratnál is, de a barlang honlapjának online rendszere is kiváló. Ha szeretnéd elkerülni a sorban állást, akkor érdemes lehet online jegyet vásárolnod.


Ha szereted a barlangokat és szeretsz a föld alá menni, hogy felfedezd mit rejt a mélység, akkor irány a világ egyik legszebb barlangja, a Postojna barlang! Ne habozz, télen - nyáron szuper program gyerekekkel is!

Jó utat és jó pihenést kívánunk! Trekhunt csapat ❤️

➡️ ➡️ Facebook link ?